Kompozytor i pedagog, urodzony 3 czerwca 1956 w Warszawie. Syn kompozytora Ryszarda Sielickiego. W latach 1975-80 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Warszawie (dziś Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) pod kierunkiem Andrzeja Dobrowolskiego i Włodzimierza Kotońskiego.

      W 1984 kontynuował studia kompozytorskie, między innymi w dziedzinie muzyki elektronicznej, u Tona de Leeuw w Konserwatorium im. Sweelincka w Amsterdamie (w ramach stypendium Rządu Holenderskiego). Dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Warsztatach Kompozytorskich w Amsterdamie (1984, 1988), w Kursach Wakacyjnych w Darmstadt (1986) i w Awinionie (1991) oraz kilku kursach i warsztatach muzycznych w Polsce.

      Jest laureatem m.in. Konkursu Młodych Związku Kompozytorów Polskich, Konkursu Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich oraz Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w Genewie i Międzynarodowego Konkursu Muzyki Elektroakustycznej w Bourges. Wiele jego dzieł zarejestrowanych zostało archiwalnie w Polskim Radiu i na płytach.

      Uprawiana przez Edwarda Sielickiego twórczość muzyczna, obejmująca ponad 90 kompozycji symfonicznych, wokalno-instrumentalnych, chóralnych, kameralnych, solowych i elektroakustycznych, znalazła swój oddźwięk w licznych wykonaniach publicznych na takich czołowych imprezach i festiwalach muzycznych, jak Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna Muzyczna, Warszawskie Spotkania Muzyczne i innych.

      Była także obecna na wielu festiwalach zagranicznych, jak choćby Polish Realities w Glasgow, Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej w Bourges oraz na wielu koncertach w kraju i za granicą, które odbywały się w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Filharmonii Opolskiej, Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, Akademii Muzycznej w Warszawie, Filharmonii Lwowskiej, Art Center w Seulu i Daegu (Korea Południowa) i innych, a także w wielu kościołach, takich jak Kościół Mariacki w Krakowie, Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym, Kościół Św. Piotra i Pawła w Sankt Petersburgu, Katedra Św. Jana w Warszawie i innych.

      Jego utwory wykonywane były m.in. Belgii, Finlandii, Rosji, Francji, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej.

      Wielu spośród wybitnych polskich i zagranicznych wykonawców ma w swym repertuarze jego kompozycje. Są wśród nich soliści: Maciej Grzybowski, Iwona Mironiuk, Jerzy Witkowski, Alina Mleczko, Mariusz Pędziałek, Kazimierz Dawidek, Andrzej Niemierowicz, Stanisław Skoczyński, Jozsef Örmeny, Eun Shil Park, Klaudiusz Baran, Tomasz Strahl, Cezariusz Gadzina, Krzysztof Bąkowski, Marek Moś i Kwartet Śląski, Kwartet Wilanów, Kwartet Royal, Kwartet Prima Vista, oraz dyrygenci: Joel Suben, Sławek A. Wróblewski, Roman Rewakowicz, Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Swoboda, Jan Łukaszewski, Ewa Marchwicka, Marzena Diakun, i inni.

      Edward Sielicki ma istotne dokonania na polu twórczości dla dzieci i młodzieży. W 1994 staraniem Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego wyszła napisana przez niego, wspólnie z Ewą Marchwicką, praca „Jakie to łatwe! – Czyli nowy sposób uczenia śpiewu wielogłosowego”. Zawiera ona ponad 200 napisanych specjalnie w tym celu kompozycji dla dzieci.

      Utwory dla młodych wykonawców zamówili u niego także Festiwal „Do-re-mi” w Łodzi oraz orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

      Niektóre z kompozycji Edwarda Sielickiego powstały w wyniku prestiżowych zamówień m. in. „Warszawskiej Jesieni”, Polskiego Radia, Szwajcarskiego Towarzystwa Fletów Prostych, Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży „Do-re-mi” oraz szeregu zamówień indywidualnych skierowanych od wybitnych wykonawców. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w dziedzinie kompozycji, otrzymał także wiele nagród kompozytorskich w krajowych i zagranicznych konkursach muzycznych.

      W 1989 otrzymał Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia za całokształt twórczości. Płyta zawierająca Jubilate Deo, psalm na chór a cappella (1994), otrzymała w 2001 nominację do Nagrody Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk”.

      Bierze udział w wielu międzynarodowych kursach i konferencjach, m.in. w międzynarodowym projekcie naukowo-badawczym „Forum” w centrum muzyki elektroakustycznej IRCAM w Paryżu.

      Edward Sielicki od 30 lat zajmuje się działalnością pedagogiczną, początkowo – w latach 1982-87 – w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, a następnie przez ponad 10 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadził zajęcia z harmonii, instrumentoznawstwa i technik kompozytorskich XX wieku, a także w Studiu Muzyki Elektronicznej tej szkoły. Jest autorem własnych programów autorskich.

      Od 1987 pracuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, obecnie na stanowisku profesora. W latach 2009-13 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Obecnie jest kierownikiem Studium Muzyki Nowej. Ponadto ma za sobą doświadczenia pedagogiczne na uczelniach zagranicznych.

      W latach 1992-93 wykładał na Letnim Uniwersytecie w Marly-le-Roi pod Paryżem. W latach 2001, 2003, 2005-6 oraz 2010 i 2013 prowadził klasę kompozycji na Uniwersytecie Keimyung w Daegu w Korei Południowej.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!